jak walczyć z zazdrością

Jak walczyć z zazdrością, by nie zawładnęła naszym życiem?

Zapewne każdy z nas miał kiedyś do czynienia z uczuciem zazdrości. Jest ona silniejsza od nas i pojawia się, w różnych sytuacjach. Uczucie to jest fascynujące i przerażające zarazem. Z jednej strony motywuje nas do twórczych działań i wzmacnia więzi międzyludzkie. Jednak kiedy wymknie się spod kontroli, zamiast wzmacniać niszczy ludzi i związki.

Jak walczyć z zazdrością, by nie zawładnęła naszym życiem?

Zazdrość towarzyszy nam w różnych sytuacjach i ma różne oblicza. Możemy być zazdrośni o naszych partnerów, o to, że ktoś ma więcej pieniędzy, lepiej mu się powodzi, czy nawet o to, że jest mądrzejszy. Aby nauczyć się, jak walczyć z zazdrością musimy zrozumieć, skąd właściwie się ona bierze. Dlatego punktem wyjścia jest dokładne przeanalizowanie, w jakich momentach to uczucie się pojawia. Choć zazdrość jest zazwyczaj odbierana jako przejaw słabości, nie warto jej ukrywać – zwłaszcza przed samym sobą. Niekontrolowana może wpłynąć negatywnie na życie nasze, jak i innych.

Odpowiedź na pytanie, jak walczyć z zazdrością kryje się głęboko w nas samych

Jak wspomniano wyżej musimy przede wszystkim zlokalizować obszar zazdrości. Kiedy już uświadomimy sobie, co wywołuje u nas to uczucie warto zastanowić się, czy rzeczywiście mamy realne podstawy by czuć zazdrość. Zdarza się, że osoby patrzące na nas z boku twierdzą, że coś wymyślamy i nic się nie dzieje. Osoba zazdrosna często mylnie odbiera różne sygnały i sytuacje. Dlatego obecność kogoś bliskiego może być bardzo pomocna w walce z zazdrością. Może uświadomić nam, jak rzeczywiście wygląda to, o co my jesteśmy zazdrośni. Często okazuje się, że zwyczajnie sobie coś uroiliśmy.

Zazdrość potrafi obnażyć nasze słabe punkty

Pojawia się ona wtedy, gdy czujemy się niepewnie. Jeżeli zazdrość dotyczy np. współmałżonka, być może nie czujemy się atrakcyjni lub mamy zachwiane poczucie kobiecości czy męskości. Przedmiotem zazdrości mogą być również rzeczy materialne albo osiągnięcia innych. W takim przypadku na jaw może wyjść nasze poczucie niższości i czujemy, że będziemy wartościowi tylko wtedy, kiedy odniesiemy sukces i będziemy bogaci. Jak walczyć z zazdrością w tej sytuacji? Niekiedy pomaga sama refleksja na temat tego, czy rzeczywiście jesteśmy gorsi od innych. Uświadamiając sobie, że jeżeli ktoś ma więcej nie oznacza, że jesteśmy od niego gorsi czy słabsi uwalniamy się od uczucia zazdrości. Zmniejsza się dzięki temu poczucie zagrożenia i uczymy się dystansu do siebie i świata. Warto zadać sobie pytanie, skąd wziął się ten czuły punkt. Musimy wrócić do przeszłości i przeanalizować, kiedy zaczęliśmy odczuwać zazdrość. Być może miały na to wpływ konkretne sytuacje sprzed lat, jak odrzucenie czy poniżanie przez innych. Powrót do źródła naszych krzywd jest bardzo ważny, ponieważ to dzięki temu możemy walczyć z zazdrością i oderwać się od negatywnych myśli.

Odpowiedź na pytanie, jak walczyć z zazdrością nie jest jednoznaczna

Każdy z nas przeżywa ją inaczej, u każdego ma ona inne źródło. Najważniejsze jest poznanie samego siebie. Niekiedy ciężko jest samemu tego dokonać, dlatego nie wstydźmy się porozmawiać z bliską, zaufaną osobą, czy psychologiem. Najbardziej narażone na odczuwanie zazdrości są osoby, które mają niskie poczucie wartości. Tak samo jest w przypadku tych, które nadmiernie angażują się w związki oraz tych, które są skoncentrowane na sobie i na własnych uczuciach. Zazdrość jest zatem ściśle związana z brakiem poczucia własnej wartości i tożsamości. Jak walczyć z zazdrością? Przede wszystkim musimy uwierzyć w siebie. Dzięki temu poczujemy się pewniej i nie damy się zwieść krzywdzącemu uczuciu. Pamiętaj, że konsekwencją zazdrości często jest krzywdzenie innych. Dlatego daj sobie przestrzeń na zaufanie i nie kontroluj wszystkiego, co dzieje się dookoła. Na wiele rzeczy nie masz wpływu, a tylko niepotrzebnie nakręcasz swoją zazdrość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *